Hrubé mzdy učiteľov stúpnu o 11,2 percent

Autor: Zita Pleštinská | 20.3.2013 o 19:53 | (upravené 21.3.2013 o 13:55) Karma článku: 12,05 | Prečítané:  1319x

Učitelia boli opäť oklamaní. Hoci Kažimír  učiteľom sľúbil, že v tomto roku 2013 sa okrem päťpercentného zvýšenia tarifných platov  ich platy  navýšia o ďalších 6,2  percenta, poslanec Blanár im to svojim  pozmeňovacím návrhom, ktorý parlament  schválil, zobral..    

Protest učiteľov a študentov z púchovského gymnázia pred budovou Úradu vlády.Protest učiteľov a študentov z púchovského gymnázia pred budovou Úradu vlády.Autor: TASR

"S istotou môžem potvrdiť, že jednak legislatívne predpoklady, ktoré vytvorila vláda, jednak zdroje, ktoré sú vytvorené v štátnom rozpočte, vytvoria predpoklady, aby priemerná mzda učiteľov v roku 2013 stúpla o 94 € na 934 ," vyhlásil  v decembri 2012 pre denník Pravda minister financií Kažimír, aby upokojil štrajkujúcich učiteľov. Sľúbil, že hrubé mzdy učiteľov od roku 2013 stúpnu o 11,2  percenta.

Odborová predáčka Darina Nagyová, ktorú oslovil tiež denník Pravda, sa vyjadrila k uvedeným číslam spochybňujúco: „Prijateľných by bolo 10 percent do taríf, ale toto je imaginárne navýšenie. V tarifách je to prehľadné a je to nárokovateľná zložka platu. Takýmto imaginárnym príplatkom neverím. A už vôbec nie 11 percentám. Už zdravý rozum mi hovorí, že to nemôže vyjsť."

Po hlasovaní na marcovej parlamentnej schôdzi je jasné, kto mal v decembri 2012 pravdu.

Totiž na marcovej schôdzi poslanci vlády istôt schválili pozmeňujúci návrh vládneho poslanca Juraja Blanára. Poslanec pozmeňujúci návrh o financovaní škôl predložil pre istotu k vládnemu zákonu o uznávaní odborných kvalifikácií. Mestám, obciam či samosprávnym krajom schválený pozmeňovací návrh umožní, aby päť percent z normatívu určeného na platy mohli presúvať medzi školami, ktoré zriaďujú.

Poslanci vlády istôt si zvykli predkladať pozmeňovacie návrhy k zákonom, ktoré s nimi nesúvisia. Správne poplatky menili cez vládnu novelu zákona o hazardných hrách. Financovanie škôl najnovšie menia cez vládny zákon o uznávaní odborných kvalifikácií.

Toto je najnovšia vládna Istota. Istota, že sa v labyrinte takýchto zákonov poriadne pomotáme.

Učitelia netešte sa! Kažimírov sľub, že hrubé mzdy učiteľov stúpnu o 11,2 percenta, bol iba Kažimírov prvoaprílpvý žart. Vláda totiž legislatívne predpoklady ani zdroje v štátnom rozpočte nestihla vytvoriť, lebo poslanec NR SR a predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár v zákone o uznávaní odborných kvalifikácií financovanie škôl zmenil...

Kedy hrubé mzdy učiteľov stúpnu o 11, 2 percenta? Hoci by som to učiteľom veľmi priala, (to ani srnka netuší...) Bude závisieť od...

 

 

http://vybrali.sme.sk/c/Hrube-mzdy-ucitelov-stupnu-o-112-percent

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?