Pán Počiatek, naše cesty plné výtlkov potrebujú „Potholes Review“!

Autor: Zita Pleštinská | 22.3.2013 o 16:56 | (upravené 22.3.2013 o 23:47) Karma článku: 14,31 | Prečítané:  1501x

Výtlky nám vyháňajú zo Slovenska turistov. Včera som dostala list od môjho kamaráta Johna z Anglicka. Píše v ňom o svojej dovolenke na Slovensku. „Vaše slovenské  cesty sú deravé ako ementál. Cesty sú plné výtlkov a jazda autom bola poriadnou skúškou mojich nervov." John nadával na slovenské cesty a ďalej napísal: „Cítil som sa ako v rozvojovej krajine. Aj keď je Slovensko nádherné, rozhodne neodporučím svojim priateľom: „Trip to Slovakia," pokiaľ si nechcú zničiť auto." Dodal, že „Slovensko si takto vytvára zlý obraz vo svete."

Prevencia je najlepší liek proti výtlkom

John mi opísal, ako sa britská vláda venuje téme výtlkov. Minulý rok zverejnila 60-stranový "Potholes Review" - prehľad ohľadom výtlkov s podtitulom "Prevencia a lepšia ochrana." Obsahuje množstvo premyslených postupov a procesov pre dlhodobé a čo najefektívnejšie riešenie výtlkov.

VÚC- ky vyberú na cestnej dani slušný peniaz, no veľa peňazí minú na svoj chod,  preto neostane na opravu výtlkov a už vôbec nie na obnovu celistvého koberca na ceste. Čo je najhoršie najmenej polovica z momentálne opravovaných výtlkov sa žiaľ na slovenských cestách objaví do niekoľkých mesiacov zase.

Zákon by mal VÚC-kam prikázať, aby peniaze z cestnej dane investovali do ciest. Tak by napríklad Prešovský VÚC musel každoročne investovať do svojich ciest 13,84 miliónov . V súčasnosti peniaze z cestnej dane používajú na rôzne  účely. Od vlády z 31 miliónového balíčka dostane Prešovský VÚC 1,4 milióna na svojich 2 444 km ciest. Je to iba malý zlomok financií z toho, čo cesty v našom Prešovskom kraji potrebujú.

Za Figeľa, Slovenská správa ciest začala opravovať cesty I. triedy. V okresoch Bardejov, Stará Ľubovňa a Kežmarok sa zrealizovalo v roku 2011  na cestách I. triedy viac ako 30 km nového asfaltového koberca za cca 2,5 milióna €. Aj súčasný minister dopravy by mal  pokračovať v tejto praxi.

Pán Počiatek, obnova celistvého koberca na ceste je najlepším liekom proti výtlkom. Slovenské cesty potrebujú "Potholes Review," teda premyslené postupy a procesy pre dlhodobé a čo najefektívnejšie riešenie výtlkov, inak najmenej polovica z momentálne opravovaných výtlkov sa žiaľ, na slovenských cestách objaví do niekoľkých mesiacov zase.

Na  výtlkoch si zničíme  nielen autá, aj naše nervy a vyženú nám  zo Slovenska aj turistov...

P.S. Len v Allianz-Slovenskej poisťovni od 1. decembra 2012 až do 18.2. 2013 zaregistrovali 488 poistných udalostí, ktoré spôsobili výtlky. Celková výška škôd predstavuje viac ako 349 296 ...

 

http://vybrali.sme.sk/c/Pan-Pociatek-nase-cesty-plne-vytlkov-potrebuju-Potholes-Review

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Rešpekt k ťažkej práci

Z nemocnice sme sa dozvedeli, že priateľky Borisa Kollára sa tam dostávali do konfliktov so sestričkami.


Už ste čítali?